Sensoryka

Sensoryczny plac budowy

Sensoryczny plac budowy

Mój syn jest obecnie na etapie zainteresowania różnymi aspektami budowlanymi, stąd też pomysł, że stworze mu sensoryczny plac budowy. Równocześnie chciałam upiec dwie pieczenie tj. stworzyć fajną zabawkę i jednocześnie dać mu możliwość zabawy w materiale sensorycznym. słów kilka o Akcesoriach Zainteresowanie tematem pojawił się jakiś czas temu, gdy Tusiek po oglądaniu bajek z Bobem…

Slime bez boraksu

Slime bez boraksu

Jakiś czas temu publikowaliśmy wpis o slime, czyli glucie. Nie dawało mi jednak spokoju, że zastosowane składniki są dosyć kontrowersyjne i nie znamy ich wpływu na zdrowie. Poszperałam więc trochę i znalazłam kilka przepisów na glutki bez boraksu lub kleju, są one głównie oparte na nasionach, które po zalaniu wodą pęcznieją i dzięki temu dają galaretowatą…

Tęcza

Tęcza

Przy pisaniu kolejnych postów, co jakiś czas natykam się na zabawy związane z tęczą, postanowiłam więc ogarnąć temat i zebrać pomysły w jednym wpisie. W międzyczasie natknęłam się na problem związany z tym, ile tęcza ma kolorów. Oczywiście w tęczy występuje niemal ciągłe widmo kolorów, ale w poniższych zabawach spotkacie się zarówno z zabawami z…

Sortowanie po kolorze jeszcze raz

Sortowanie po kolorze jeszcze raz

Sortowanie po kolorze chodził mi po głowie już od jakiegoś czasu, bo nie do końca wiedziałam, jak Tusiek czuje się w tym temacie. O sortowaniu ze względu na kolor pisaliśmy tutaj. Ja przygotowałam tę pomoc zaraz po tym, jak w rękę mi wpadły fajne kolorowe kubki. Byłam zaskoczona, jak bardzo ta aktywność przypadła Tuśkowi do…

Piasek kinetyczny i księżycowy

Piasek kinetyczny i księżycowy – Zrób To Sam

Pozostaję nadal w wakacyjnym nastroju, a wakacje kojarzą mi się z morzem i piaskiem, stąd też dzisiejszy temat. Tego typu piasek ma tę właściwość, że łatwo się skleja, więc robienie babek jest dużo przyjemniejsze niż w piaskownicy. Do tego długo zachowuje wilgotność, więc zbudowane konstrukcje się nie rozpadają. Minusem może być bałagan, jaki powstaje w…

Zabawy z lodem

Zabawy z lodem

Lato w pełni, gorąco, środek tygodnia, więc nie ma co marzyć o wyjeździe gdzieś poza miasto. Dlatego pojawił się pomysł na przedstawienie kilku pomysłów na zabawę z lodem. Oczywiście nie należy się ograniczać tylko do lata, czasem można zaproponować taką rozrywkę, gdy zima szaleje za oknem 😉 Podstawową zabawą na jaką się natknęłam jest zatopienie…

Bańki mydlane

Bańki mydlane – Zrób To Sam

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że dzieci lubią bańki mydlane. Tusiek na przykład bardzo lubi likwidować je przy pomocy klapki na muchy i jak tylko zobaczy pojemnik z płynem, domaga się tej zabawy. Jest to kolejna propozycja letniej zabawy i w sklepach jest zatrzęsienie zestawów i płynów, jednak my postanowiliśmy przedstawić kilka domowych…

Błoto - zabawy sensoryczne

Błoto – zabawy sensoryczne

Niedawno na stronie „Być bliżej” natknęłam się na wpis odnośnie domowego błota i dowiedziałam się o Międzynarodowym Dniu Błota. W międzyczasie dostałam od siostry link do „czystego błota”, a ponieważ jest lato, od czasu do czasu zdarzają się burze, to i o błoto na zewnątrz nie trudno, postanowiłam więc pokazać wam kilka pomysłów na tego…

Ciastolina - dodatki

Ciastolina – dodatki

Co można dodać do ciastoliny? Ba! Dużo rzeczy! Najlepiej rozpocząć od barwników. Możemy oczywiści pójść na łatwiznę i dodać kupione barwniki spożywcze, ale poniżej przedstawiamy kilka innych opcji. Barwnikami mogą być różne produkty spożywcze, my znaleźliśmy następujące pomysły (niestety nie wszystkie były przez nas testowane, więc zalecamy rozwagę): Barwniki: kakao cynamon mielona papryka kurkuma szafran…

Domowa ciastolina

Domowa ciastolina

Prezentujemy kolejny wpis z serii o masach plastycznych. Ciastolina to produkt, który potrafi na wiele godzin zająć dzieci, co stanowi kuszący aspekt dla rodziców. Można oczywiście kupić gotowy produkt, ale poza ceną dochodzi czasami kwestia uczuleń u dzieci, dlatego przedstawiamy poniżej kilka wyszperanych przepisów (część jest jadalna). Zaczynamy od przepisu podstawowego, czyli po prostu masy…

Glut, czyli slime

Glut, czyli slime

Postanowiliśmy zrobić serię wpisów o różnych masach plastycznych. Dziś czas na masę zwaną potocznie glutem. Podstawowy przepis na tę substancję, zwaną profesjonalnie cieczą superlepką lub sieciowanym alkoholem poliwinylowym znaleźliśmy na Portal Naukowy i wymaga on czterech składników. Przepis numer 1: 1. Alkohol poliwinylowy 2. Czteroboran sodu (boraks) 3. Woda 4. Barwnik Trochę prostsza wersja wymaga użycia…

Tematyczne pudła sensoryczne

Tematyczne pudła sensoryczne

Zafascynowani pudłami sensorycznymi postanowiliśmy przedstawić tym razem kilka pomysłów na tematyczne pudła. O materiałach wykorzystywanych w pudłach pisaliśmy we wcześniejszym artykule, teraz przedstawiamy, jak przy pomocy kilku drobiazgów możemy przygotować pudła, które przeniosą nasze dzieci do wybranej krainy. Niektóre z nich są proste, inne wymagają więcej przygotowań, stanowią świetną zabawę, jak również mogą być uzupełnieniem…

Pudła sensoryczne

Pudła sensoryczne

Wykonywanie codziennych czynności jest możliwe dzięki podświadomemu współdziałaniu zmysłów czyli integracji sensorycznej. Mowa w tym przypadku o zmysłach dotyku, równowagi i czucia głębokiego (zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała). Przedstawione przez nas pudła sensoryczne wpływają na rozwijanie zmysłu dotykowego. Przeszukując czeluści Internetu znaleźliśmy kilkanaście produktów, które mogą zostać użyte do stworzenia takiego pudła, jednak mamy wrażenie, że…

Słoiki zapachowe - Zrób To Sam

Słoiki zapachowe – Zrób To Sam

Jest to łatwa do wykonania pomoc, do której potrzebujemy niewielkiego nakładów środków, wystarczy kilka olejków eterycznych, waciki i odpowiednie pojemniki. Temat ten postanowiłam trochę poprawić, a właściwie napisać jeszcze raz, ponieważ nasza pierwsza wersja była wadliwa. Zostawiam poniżej opis, w jaki sposób wykonaliśmy nasze pierwsze słoiki zapachowe, może kogoś zainspiruje do stworzenia czegoś bardziej udanego.…

Ścieżka sensoryczna – Zrób To Sam

Pierwszy raz zobaczyłam ścieżkę sensoryczną w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie – jest genialna w swej prostocie i to mnie zachwyciło, a że byliśmy świeżo po diagnozie integracji sensorycznej, to postanowiłam taką ścieżkę zrobić sama dla swoich dzieci. Budowa ścieżki sensorycznej: Zaczęłam od znalezienia fajnego miejsca – wypadło pod parkanem. Był tam cień, nic nie chciało…

Ścieżka sensoryczna

Ścieżka sensoryczna

Jakiś czas temu prezentowaliśmy klocki sensoryczne, które pozwały na poznawanie faktur przez dłonie, tym razem prezentujemy czym jest ścieżka sensoryczna, którą można poznawać przez stopy, kolana, całe ciało. Pomoc taką jest łatwo wykonać, chociażby wyszukując w domu rzeczy o różnych fakturach, jak na przykład dywaniki, maty, poduszki, podkładki, pudełka wypełnione drobniejszymi elementami, można również taką ścieżkę stworzyć…

Klocki sensoryczne

Klocki sensoryczne

Dotyk jest najmniej docenianym zmysłem człowieka, wydaje nam się, że do poruszania się po świecie wystarczają nam mowa, wzrok i słuch, a zapominamy o bodźcach docierających do nas poprzez skórę. Bezwiednie wyczuwamy podłoże, rozpoznajmy przedmioty, odczuwamy temperaturę czy też czerpiemy przyjemność z dotyku innego człowieka. Dzieci mają naturalną potrzebę dotykania różnych rzeczy. To jest ich…

Butelki sensoryczne

Butelki sensoryczne – co to takiego i Zrób To Sam

Butelki sensoryczne, to – najprościej ujmując – butelki wypełnione tym wszystkim, co zdaniem rodziców, będzie rozwijało zmysły dziecka. Głównie chodzi tu o zmysł wzroku, w mniejszym stopniu słuchu. Dziecko ćwiczy też koordynację, bo butelki najfajniejsze są wtedy, gdy nimi potrząsać, a to wymaga odpowiedniego ruchu ręką. Inspiracje: Dzieciaki w domu Moje Dzieci Kreatywnie The Imagination…

Sortowanie po kolorze

Sortowanie po kolorze

Cisza, jaka zapadła na naszej stronie, nie wynika wcale z tego, że nie robimy nic. Wręcz przeciwnie – bardzo intensywnie tłumaczymy materiały z geografii i mamy nadzieję, że Wam się przydadzą. Zanim jednak zaprezentujemy efekt naszej pracy, dziś propozycja zabawy z kolorami – sortowanie według koloru. Pomysł na zabawę: Najpierw trzeba znaleźć przedmioty, które dziecko…

Butelki grzechotki

Butelki grzechotki

Butelki- grzechotki mają za zadanie rozwijać sensorykę naszej pociechy, a dokładniej zmysł słuchu. Samo ich wykonanie jest proste, szybkie i niskonakładowe. Potrzebne materiały: małe, plastikowe butelki z zakrętką (najlepiej nieprzezroczyste) wsad do butelek np.: sól, cukier, kasza, ryż, orzechy, kamyczki i wszystko inne, co będzie wydawać dźwięk Potrzebne narzędzia: coś do przesypywania wsadu do butelek…