Różowa wieża i brązowe schody Montessori

Różowa wieża jest najlepiej rozpoznawaną pomocą Montessori. Jest to pomoc stosunkowo prosta w wykonaniu (dlatego też zaskakująca jest jej cena). Jest to 10 klocków drewna w wymiarach od 1 cm3 do 10 cm3. Brązowe schody to prostopadłościany o podstawie kwadratu (od 1 cm2 do 10 cm2) i stałej wysokości 20 cm.

Nasza różowa wieża i brązowe schody
Nasza różowa wieża i brązowe schody

 Opisane wymiary znajdziecie tu – Making Montessori Ours. Możemy więc taką pomoc wykonać sami, jednak jest mały haczyk. Drewno musi być bardzo dobrze wysuszone, w przeciwnym razie nasza pomoc może zmienić z czasem swoje wymiary. Nie musimy też malować klocków, mogą one być z surowego drewna, jak np. tutaj – A Handmade Childhood. Dla tych, którzy nie mają dostępu do drewna przedstawiam inne pomysły na stworzenie pomocy.

Inspiracje

Minusem jednak takiego rozwiązania jest brak możliwości różnicowania poszczególnych elementów ze względu na wagę.

Do czego taka wieża i schody mogą służyć? Przede wszystkim są to pomoce wprowadzające pojecie miar: duży – mały, gruby – cienki, a także stopniowanie: duży – większy – największy. Pozwalają na rozwój koordynacji ruchowej i umiejętności motorycznych (zbudowanie struktur wymaga wszak precyzji). Pośrednio przygotowują dziecko do nauki matematyki i geometrii poprzez naukę sekwencji, porównywania i odtwarzania wzorów.

Teoria

Więcej teorii oraz tego, jak prawidłowo pracować z materiałem znajdziecie tutaj:

Kilka pomysłów na zadania – Montessori Story; Itty Bitty Love; Petit À Petit… Montessori

Karty do druku – Creciendo Con MontessoriMontessori En Casa; The Helpful Garden

Karty do druku (płatne) – Montessori Print Shop

Mam też coś dla fanów techniki, powstały specjalne aplikacje inspirowane pedagogiką Montessori (w tym też takie związane z różową wieżą i brązowymi schodami) – Mobile Montessori, choć trochę mi tu zgrzyta, że te aplikacje nie rozwijają zmysłów, bo dziecko nie może poczuć ciężaru klocka, dotknąć go itd.

Więcej pomysłów na naszej tablicy – Różowa wieża i brązowe schody.

Zdjęcia za zgodą Topic


logo-stopka


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

2 komentarze

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *