Poznajemy ptaki oraz badamy ogród z nowościami z Biblioteczki Montessori

Wiosna i lato to okres, kiedy dzieci najchętniej zajmują się obserwowaniem roślin i zwierząt. W parku, lesie, ogrodzie jest też po temu mnóstwo okazji. Dlatego tak bardzo cieszy fantastyczna oferta wydawnictwa Egmont. Pudełka „Ptaki Europy” i „Ogród” z serii Biblioteczka Montessori to zestawy kart trójdzielnych, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Biblioteczka Montessori - Ptaki Europy
Biblioteczka Montessori – Ptaki Europy

W zestawie „Ptaki Europy” znajdziemy 105 kart, wykonanych z twardej tekturki z realistycznymi nadrukami najbardziej popularnych w Europie ptaków. Oprócz oczywistego wykorzystania kart (do lekcji trójstopniowej) karty można zabierać ze sobą w teren i poszukiwać ptaków na łonie natury. Polecam wcześniejsze wybranie kilku gatunków i ograniczenie się ich odnalezienia, ponieważ nadmiar może dziecko rozpraszać i frustrować: w lesie nie znajdziemy ptaków polnych czy wodnych, nastawmy się zatem na jedno środowisko i gatunki charakterystyczne dla niego. Karty ułatwiają to zadanie, są bowiem podzielone na 5 środowisk, a na odwrocie każdej karty jest miniaturka ułatwiająca przypisanie ptaka do środowiska. Wybierając się na takie poszukiwania warto zaopatrzyć się w lornetkę – najlepiej jak najlżejszą, aby dziecko mogło z niej korzystać samodzielnie. Oczywiście, moc soczewek i jakość wykonania instrumentu także mają znaczenie, ale w przypadku małych dzieci niska waga jest bardzo ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas wybierania i zakupu sprzętu.

Kwiczoły
Kwiczoły

Po uważnym obejrzeniu ptaka w naturze i na karcie, dziecko może w załączonym do zestawu notatniku zanotować własne uwagi i pokolorować rysunek (jest na nim uproszczona sylwetka ptaka, którą uzupełnia się szczegółami).

Przydadzą się także niewielkie i lekkie pojemniki (plastikowe słoiczki z nakrętką lub pudełka z przykrywką), do których dziecko może schować inne, związane z ptakami, znaleziska: pióra, skorupki jaj. Na ich podstawie także można rozpoznawać gatunki, choć jest to znacznie trudniejsze. Jednak takie zbiory przyrodnicze poszerzają wiedzę dziecka o świecie i sprawiają, że staje się ona bliższa, namacalna.  Tu także z pomocą przyjdą karty, bo wśród nich znajdziemy kilka z rysunkami piór, które dziecko ma przyporządkować do ptaków.

Ptaki - pióra
Ptaki – pióra

Doskonalą okazją do obserwowania latającego bractwa jest przywabianie go do własnego ogrodu. Latem może to być poidło, a w okresie zimowym karmnik. Decydując się jednak na taki „sposób” zaprzyjaźniania się ze skrzydlatymi stworzeniami musimy pamiętać o kilku zasadach, ponieważ jest to spora odpowiedzialność. Zarówno poidło jak i karmnik muszą być:

– umieszczone w bezpiecznym miejscu (poza zasięgiem okolicznych kotów), najlepiej w pobliżu krzewów, które zapewnią możliwość ucieczki przed latającymi drapieżnikami,

– skonstruowane tak, aby ptakowi było łatwo z nich skorzystać: szorstka powierzchnia, w poidle dodatkowe kamyki ułatwiające sięgnięcie do lustra wody, w karmniku drewniane elementy, na których ptak może przysiąść,

– świeżo zaopatrywane – w czystą, codziennie zmienianą wodę lub odpowiednią, również wymienianą (jeśli ptaki jej nie zjedzą) karmę. Zepsuta żywność lub zanieczyszczona woda mogą stać się źródłem chorób, więc należy dbać o ich wymianę oraz o czystość poidła lub karmnika.

Pamiętajmy też o tym, że dokarmiania nie możemy przerwać, bo ptaki przyzwyczajone do tego, że stale otrzymują w danym miejscu jedzenie, nie będą szukać innego źródła, a gdy w końcu się na to zdecydują, to może być być już za późno i zapadnie zmierzch. Jednak w zamian za naszą opiekę otrzymamy niepowtarzalną okazję do obserwowania bogatej awifauny zamieszkującej naszą okolicę.

W poradniku dołączonym do zestawu znajdziemy też kilka wskazówek dotyczących budowy i umieszczania budek lęgowych.

Biblioteczka Montessori - Ogród
Biblioteczka Montessori – Ogród

Z kolei zestaw „ogród” to 120 kart, które pomogą dziecku ugruntować wiedzę na temat tego wszystkiego, co znajdziemy w otoczeniu najbliższym domu, czyli ogrodzie. Dziecko pracując z kartami i poradnikiem dowie się:

– do czego służą poszczególne narzędzia ogrodnicze?

– jakie warzywa znajdziemy na grządkach?

– czy kwiaty można jeść?

– jak wysiewa się nasiona?

– jakie zwierzęta zamieszkują ogrody?

Łącząc układanie kart z ćwiczeniami praktycznymi mamy szansę zaszczepić w dziecku ziarnko radości, które wyrośnie w miłość do ogrodnictwa, przyrody, świata. Ten zestaw stanowi świetne rozszerzenie wcześniej wydanej „Przyrody” – również autorstwa Eve Herrmann i Emmanuelle Tchoukriel.

Biblioteczka Montessori – Ogród i Ptaki Europy dostępne są na stronie wydawnictwa Egmont

Inne wpisy na temat Biblioteczki Montessori znajdziecie tutaj, tutaj i tutaj i jeszcze tutaj 🙂

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *