„A tam, w górze, było sobie niebo…” – pomoc dla miłośników astronomii

Wydawnictwo Egmont nadal wspiera miłośników metody Montessori i wydaje kolejne zestawy z serii „Biblioteczka Montessori”. Czas zatem na zaprezentowanie Wam nowości.

Biblioteczka Montessori "Astronomia"
Biblioteczka Montessori – Astronomia

„Astronomia” – ten zestaw różni się od innych… kolorem. Starannie wykonane granatowoczarne pudełko do przechowywania kart (uwielbiam te wypukłe napisy – dla dziecięcych paluszków to dodatkowe ćwiczenie uwrażliwiające zmysł dotyku) kryje w sobie:

– obrotową mapę nieba,

– przewodnik po gwiazdozbiorach,

– 60 kart trójdzielnych,

– książeczkę ze słowniczkiem, informacjami o Wszechświecie, propozycjami doświadczeń.

Astronomia - zawartość pudełka
Astronomia – zawartość pudełka

Książeczka ta pomoże mniej obeznanym w temacie rodzicom zorientować się na co powinni zwrócić uwagę poznając z dzieckiem zagadki Wszechświata. W instrukcji znajdziemy propozycje zabaw z wykorzystaniem zestawu. W kolejnej części pokrótce omówiono główne ciała niebieskie i pokazano jakie doświadczenia warto z dzieckiem wykonać. Osobiście polecam szybkie i solidne uzupełnienie wiadomości, bo dziecko, u którego budzi się zainteresowanie Kosmosem, zadaje setki pytań i to, co jest w tym poradniku, stanowi zaledwie początek. Warto zajrzeć do naszej listy polecanych książek o tej tematyce.

Z kolei obrotowa mapa nieba i przewodnik po gwiazdozbiorach ułatwią wieczorne (a może i nocne?) obserwacje nieba. Podczas wycieczek poza miasto i z daleka od zapalonych latarni możemy pokazać dziecku kilka najważniejszych gwiazdozbiorów naszego nieba i wyjaśnić dlaczego w kolejnych porach roku widzimy inny „kawałek” nieba. Z pewnością także rodzicom uda się dojrzeć na niebie coś nowego i do tej pory nieznanego. Rozmowy o gwiazdozbiorach bywają często zachętą do dyskusji o postaciach mitologicznych, trzeba więc i na to być przygotowanym.

Karty to ilustracje przedstawiające „najważniejsze” dla nas obiekty kosmiczne: Słońce, planety, ziemski Księżyc, kometę, planetoidę, meteor i galaktykę. Do nich dołączone są karty z podpisami i karty kontrolne. Ciekawym dodatkiem są także karty z definicjami, które pozwalają dziecku lepiej przyswoić wiedzę o układzie słonecznym, ale też dają możliwość samodzielnego sprawdzania się.

Słońce i Ziemia
Słońce i Ziemia

Postawienie na półce tego zestawu być może zachęci dziecko do dowiedzenia się czegoś więcej, a może uporządkuje to, co dziecko już wie. Warto po niego sięgać, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze pytania na ten temat i okazuje zaciekawienie wskazujące na to, że zaczyna się u niego właśnie faza wrażliwa. Jeżeli tak jest, sięgnijcie też do innych naszych wpisów o Kosmosie, gdzie znajdziecie wiele sposobów na urozmaicenie pracy dziecka.

Biblioteczka Montessori – Astronomia dostępna jest na stronie wydawnictwa Egmont

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *