Biblioteczka Montessori – Geografia

Nowa pozycja z serii Biblioteczka Montessori nosi tytuł „Geografia” i jest fantastyczną odpowiedzią na potrzeby wielu rodziców, którzy chcieliby w domowym zaciszu wykorzystać najbardziej interesujące i rozwijające materiały Montessori z zakresu geografii. Zestaw ten świetnie łączy się z wydanym wcześniej zestawem „Flagi świata” (stanowi on swego rodzaju kontynuację tego ćwiczenia) oraz zestawem „Świat”, który zawiera karty dotyczące wybranych miejsc danego kontynentu.

Biblioteczka Montesssori - Geografia
Biblioteczka Montessori – Geografia

„Geografia” to szereg map poszczególnych kontynentów spiętych w formie książeczki. Do każdej mapy dołączono naklejki. Dziecko może przyklejać naklejki z nazwami państw (na mapę z konturami państw), stolic (na mapę z naniesionymi stolicami) oraz flagi (mapka z miejscami na flagi). Naklejki są nieduże i wymagają sporej precyzji ruchów. Dzięki temu dziecko ćwiczy także cierpliwość oraz motorykę małą. Wszystkie wybory może zestawić i porównać z dużą mapą świata, na którą są naniesione wszystkie nazwy i ewentualnie, w razie błędów, nanieść poprawki. Mapa ta umocowana jest do okładki w taki sposób, że można ją oddzielić od książki i przypiąć ją np. do ściany czy tablicy, dekorując w ten sposób dziecięcy pokój. 

Autorzy książeczki pod uwagę wzięli 197 państw uznanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych za niezależne. Rozmowa o tym, kiedy kraj zyskuje status niezależnego państwa to okazja do rozmów z dzieckiem starszym. Młodsze dzieci warto natomiast wypytywać o obserwacje związane z poszczególnymi kontynentami, na przykład: Które państwo jest najmniejsze, a który największe? Które jest najdalej wysunięte na wschód, na zachód, na północ lub południe? Które jest położone nad morzem, a które nie?

Opisy poszczególnych kontynentów
Opisy poszczególnych kontynentów

Pracę nad książeczką warto kontynuować tworząc pudełka kontynentów. W tym celu do każdego z kontynentów przygotowujemy niewielkie pudełko (najlepiej o odpowiednim kolorze), w którym dziecko umieszcza wszystko co łączy się z danym kontynentem. Mogą to być plastikowe zwierzątka, drewniane figurki ludzi pomalowane w odpowiedni sposób, pamiątki przywiezione z podróży. Mogą to być także pocztówki przesyłane przez znajomych z wakacji lub uzyskane w ramach akcji Postcrossing. Postcrossing to fantastyczna okazja do pokazaniu dziecku tego, jak bardzo różnorodny jest świat. Wystarczy założyć konto, wysłać pierwsze pocztówki i oczekiwać na te, które nadejdą do nas.

Wszystkie części serii Biblioteczka Montessori znajdziecie na stronie wydawnictwa Egmont.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *