Mobile Munari – Zrób To Sam

Nie sądziłam, że szukając informacji o zabawce dla noworodków, jaką jest mobile Munari, będę musiała zaczepić o historię sztuki, a tu proszę! Niespodzianka!

Bruno Munari żył w latach 1907-1998. Był Włochem, malarzem, rzeźbiarzem, zajmował się także projektowaniem graficznym i przemysłowym. Między innymi tworzył „Useless maschines”, które były właśnie mobilami – bardzo wyrazistymi graficznie, przyciągającymi uwagę, hipnotyzującymi. Do dziś naśladowanymi i powielanymi. Więcej o twórczości Bruno Munari można przeczytać na stronie Artsy.

Co ma włoski grafik do polskich noworodków? Stworzył on specyficzne mobile, które ze względu na swoją kontrastowość zostało zaadaptowane, jako zabawka dla noworodków stymulująca ich wzrok. O tym, dlaczego i po co mobile pisałam tutaj. Dziś, gdzie szukać sposobów na wykonanie.

Bardzo dokładny tutorial znajdziecie tutaj: Le coin Montessori – to chyba najlepsza instrukcja, jaką znalazłam i niech Was nie zniechęca język, bo instrukcja zawiera PDF-a, na którym są wzory. Wystarczy wydrukować całość na sztywnym papierze, wyciąć, zalaminować i umocować – jest też rysunek z dokładnymi wskazaniami co i gdzie. Ja swoje mobile zrobiłam właśnie dzięki tej stronie.

Materiały do mobile Munari
Materiały do mobile Munari

Aha, ponieważ ostatnio coraz częściej drukuję na sztywnym papierze (blok techniczny, karton) i moja drukarka świetnie sobie z tym radzi, to nie laminuję tego potem. Ponieważ dziecko nie będzie tego brać do rąk – warto rozważyć taki wariant wykonania. Jeśli kogoś  zniechęca brak laminatora (i tak go kupicie, i tak), to przynajmniej na początku można się bez niego obejść. Przedstawione na zdjęciu elementy nie są laminowane, a połówki są sklejone dwustronną taśmą. Najwięcej kłopotu sprawiło mi powiązanie wszystkiego i odpowiednie wyważenie, chociaż na zdjęciu nie udało mi się osiągnąć ideału.

Mobile Munari naszej produkcji
Mobile Munari naszej produkcji
Inspiracje:

Alternative Montessori – bardzo dokładnie rozrysowany schemat.

Skacząc w kałużach – świetny polski akcencik i fajne rady na polskie warunki (ta bombeczka…) 🙂

Parenting In The Moment – pokazuje wersję uproszczoną, którą każdy zrobi i nie zajmie mu to kilku godzin.

Znalazłam też tutorial w wersji filmowej – You Tube

Macie lepsze linki? Dopiszcie w komentarzach, może komuś się przydadzą.

Plastikową kulę, potrzebną do wykonanie tego mobile, znajdziecie w naszym sklepie.


logo-stopka


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Jeden komentarz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *