Karty Montessori – samodzielne przygotowywanie
Każdy rodzic, który zaczyna swoją przygodę z pedagogiką Montessori w domu, musi się liczyć z koniecznością zakupu: dobrej drukarki drukującej w kolorze i laminatora. Do tego potrzebny jest papier, folia do laminowania oraz ostre nożyczki. Przydaje się też gilotyna czy inne narzędzie do cięcia papieru. Dlaczego? Ponieważ spora część materiałów, które można przygotować samemu w domu, to wszelkiego rodzaju karty: trójdzielne, nomenklaturowe (naukowe) i dopasowywanki. Takie karty można znaleźć w sieci – przygotowane przez innych pasjonatów, ale często trzeba je zrobić samodzielnie, aby nadążyć za potrzebami własnego dziecka.
Po wydrukowaniu, zalaminowaniu i wycięciu ich, dziecko może wielokrotnie je oglądać, dobierać do nich podpisy, wykorzystywać podczas pracy z mapą. To co z opisu wydaje się takie łatwe, w praktyce zajmuje wiele godzin. W dodatku tworząc takie karty szybko napotykamy poważny problem: zdjęcia i rysunki. Muszą one być odpowiednie – najlepiej, gdy jest to wyrazisty obraz interesującego nas zwierzęcia, rośliny czy przedmiotu na białym tle. Jeśli robimy karty tylko dla własnego użytku, to jeszcze najczęściej udaje się znaleźć to, czego potrzebujemy, ale jeżeli chcemy się nimi podzielić z innymi, to pojawia się kolejny aspekt: prawo własności. Dlatego też zrobienie własnych kart, choć czasem konieczne, bynajmniej łatwe nie jest.
Karty Montessori – dostępne dzięki wydawnictwu Egmont
Z ogromną radością prezentujemy zatem „Biblioteczkę Montessori” wydawnictwa Egmont. Obecnie w tej serii pojawiły się karty: „Świat” i „Przyroda”, a także zestaw „Czas” oraz ćwiczenia, które można wykorzystać samodzielnie lub w połączeniu z kartami.
Zakup tych kart pozwala na zaoszczędzenie czasu, pracy i zaangażowania. Karty wykonane są naprawdę solidnie: wydrukowano je na grubszym kartonie, dzięki czemu układanie ich obok siebie i dopasowywanie podpisów nie sprawia problemów (karty laminowane nie są tak grube i wymagają od dziecka większej precyzji, co może zniechęcać młodsze pociechy do pracy). Zamiast fotografii posłużono się rysunkami, które wiernie i starannie oddają rzeczywistość. Do obu zestawów kart załączono książeczki, które zawierają dodatkowe informacje na temat kart i sposobów pracy z nimi.
Zestaw Świat
Zestaw Biblioteczka Montessori „Świat” to 77 kart: 7 to kontury kontynentów, które mają specjalny, szorstki nadruk w odpowiednich „montessoriańskich” kolorach, a pozostałe 70 kart to obrazki „kulturowe” to znaczy takie, które przedstawiają typowe krajobrazy, stroje, zwyczaje, posiłki – elementy kultury dające się powiązać z poszczególnymi kontynentami. Każda karta ma z tyłu nadruk odpowiedniego kontynentu, co pozwala na skontrolowanie poprawności. W załączonej do zestawu książeczce znajdują się dodatkowe informacje o każdym z obrazków, które mogą stanowić dalsze wyjście do poszukiwań. Dla mnie szczególnie ujmującą propozycją ćwiczeń, którą z pewnością wykorzystamy, jest stworzenie „pudełek kontynentów” – do ozdobnego pudełka dziecko wkłada różne związane z nim przedmioty: figurki, pocztówki, monety, mapy, przepisy. Obrazki można też umieszczać na mapie świata.
Zestaw Przyroda
Zestaw Biblioteczka Montessori „Przyroda” zawiera 150 kart trójdzielnych, to oznacza, że mamy:
- obrazek ze zwierzęciem leśnym, ptakiem, owadem, kwiatem, owocem,
- podpis pasujący do obrazka napisany elementarzowym fontem,
- kartę kontrolną, czyli obrazek z podpisem na jednej karcie służący do kontrolowania prawidłowości połączenia.
W załączonej książeczce znajdziemy dodatkowe pomysły na wykorzystanie tych kart.
Warto sięgnąć po takie rozwiązanie, szczególnie jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z Montessori. Dzięki ładnemu i kolorowemu pudelku, karty to doskonały pomysł na prezent.
Zestawy kart kupicie w naszym sklepie.