Co za licho siedzi w człowieku, czyli „Wirus i inne drobne ustrojstwa” – recenzja

Rok 2020 zapisze się na długo w naszej pamięci, niestety, poważne rozmowy dorosłych na temat koronawirusa, śmiertelności, zgonów i ilości zakażeń mogą mieć fatalny wpływ na dzieci. Maluchy, które nie posiadają wystarczającej wiedzy, nie potrafią zrozumieć o co chodzi i tworzą własne wyjaśnienia tego, co słyszą. Często są one bardziej przerażające niż rzeczywistość. Dlatego tak ważne jest, aby już najmłodszym tłumaczyć, o co w tym wszystkim chodzi. Tu z pomocą przychodzą nam, jak zwykle, książki. Jedna z nich nosi tytuł „Wirus i inne ustrojstwa”. Jej autorem jest Boguś Janiszewski, a twórcą zabawnych ilustracji Max Skorwider.

"Wirus i inne drobne ustrojstwa"
„Wirus i inne drobne ustrojstwa”

Książeczka jest podzielona na kilka części:

– W części 1 objaśniono, czym jest organizm jednokomórkowy (na przykładzie jednokomórkowej bakterii o imieniu Fela), wielokomórkowy i czym od nich różni się wirus. Dziecko dowie się też, w jaki sposób organizm broni się przed niechcianymi gośćmi i poznaje Piotrka – wirusa, który jest zwierzęcy, ale bardzo chciałby do ludzi.

– W drugiej części obserwujemy drogę wirusa Piotrka, który postanowił zmutować. Zaprzyjaźnia się też z innymi wirusami i wybiera drogę zarażania. Jest ona niezwykle skuteczna, a Piotrek wyrusza na podbój świata.

– Część trzecia wyjaśni dziecku czym jest epidemia i jakimi sposobami ludzie z nią walczą.

W tekście pada dużo trudnych określeń, które zostają jednak w przystępny sposób wyjaśnione. Całość okraszona jest mnóstwem zabawnych rysunków, nad którymi i niejeden dorosły parsknie śmiechem. Książka zabawna, ważna i potrzebna. Jej lektura pomoże zrozumieć wiele mechanizmów nie tylko dziecku, ale odświeży też wiedzę dorosłym, którzy o pewnych rzeczach z lekcji biologii już zapomnieli.

Na pochwałę zasługuje też forma wydania – Wydawnictwo Publicat stworzyło książeczkę szytą w półtwardej oprawie, dzięki czemu łatwo się ona otwiera, jest lekka i wygodnie się w niej ogląda obrazki. „Wirus i inne drobne ustrojstwa” to idealna książka na wakacje 2020.

Informacje, gdzie można kupić książkę znajdziecie na CENEO – tutaj.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *