Pierwsze zabawki

Oprócz mobili, które można obserwować, (ale lepiej ich nie dotykać, bo delikatne), dziecko będzie zainteresowane takimi zabawkami, które potrącane wydają dźwięk, mają ciekawy kształt, łatwo je uchwycić, są kolorowe. Pierwsze zabawki powinny  być wykonane z materiałów naturalnych: drewna, tkaniny, nawet metalu. Chodzi o to, żeby nie oszukiwać zmysłów. W świecie naturalnych materiałów wszystko jest oczywiste: kamień ciężki i szorstki, drewno pachnące i gładkie, a szkło łatwo się tłucze.

Zabawki z plastiku, w pewien sposób „oszukują” dziecko: są lekkie, nawet gdy są bardzo duże, mają dziwny zapach, a rzucone nie tłuką się. W dodatku nigdy nie mamy pewności, czy dana zabawka nie wydziela jakichś toksycznych substancji, bo co i rusz pojawiają się kolejne substancje na liście niewskazanych dla dzieci. Stąd pomysł, żeby otaczać dziecko przedmiotami z naturalnych materiałów, które dostarczają informacji o prawdziwym  świecie, a nie tym plastikowo-wirtualnym.

Takie zabawki można kupić, bo pojawiły się również w Polsce, kosztują jednak dość sporo. Można też zrobić je samemu. Z czego? Często z przedmiotów wcale do tego nie przeznaczonych. U producentów zajmujących się toczeniem drewna można kupić drewniane pierścienie (takie do karniszy)  i korale, a z nich zrobić szereg zabawek (przed daniem ich dziecku warto je przeczyścić drobnym papierem ściernym, aby były idealnie gładkie i jedwabiste w dotyku).

Mocując wstążki wybierzmy takie, które nie będą się snuły (nie będą się od nich odrywać nitki), nie będą miały usztywniającego drucika itp. Lepsza wydaje się być gruba, tkana taśma niż cieniutka wstążka. Mocując wszelkie sznurki i tasiemki do zabawek dla dziecka pamiętajmy też o tym, że nie powinny być one dłuższe niż 22cm – ta długość jest bezpieczna i nie grozi uduszeniem. Jeśli zabawka ma drobne elementy, przed wręczeniem jej dziecku warto je przetestować – do badania tego, czy mieszczą się w przełyku dziecka, służy specjalny cylinder mający średnicę przełyku. W warunkach domowych taki cylinder można zastąpić rolką od papieru toaletowego – lepiej unikać dawania małemu dziecku przedmiotów, które swobodnie przez nią przelatują. Mocowanie wstążek do elementów musi być bardzo solidne – lepiej przyszyć niż zawiązać.

Elementy metalowe muszą być dobrze wykończone, bez zadr i ostrych krawędzi. Niech zrobiona przez nas zabawka nie budzi obaw o bezpieczeństwo dziecka – tu nie ma atestów i przerzucania winy na producenta – to rodzic jest odpowiedzialny za to, co daje dziecku do zabawy.

Metalowy dzwoneczek na tasiemce

To zabawka, którą zawieszamy nad łóżeczkiem dziecka, aby mogło ją potrącać i cieszyć się jej dżwiękiem. Dzwoneczek (metalowa kulka z zamkniętym w środku sercem) może być niewielki, jeśli jest zawieszony poza zasięgiem rąk malucha. Gdy chcemy ją dać do rąk, należy ją trwale połączyć z innym, odpowiednio dużym elementem, na przykład drewnianym.

Pierwsze zabawki do kupienia w Beginning Montessori
Pierwsze zabawki do kupienia w Beginning Montessori

Ekwetzel – sympatyczny tutorial, zabawka połączona z gumką, więc zabawy więcej, bo ucieka dziecku z rąk,

Our Montessori Home – tu również tutorial,

Drewniane kółko ze wstążką

Plain Vanilla Mom – podaje sposób na zrobienie takiej zabawki ze wstążkami w kontrastowych barwach,

Make and takes – połączenie pierścienia z dzwoneczkami i wstążkami.

Drewniane korale

Discovering the Hidden Life – tu cały warsztat i szereg pomysłów na drewniane korale, które można przeplatać gdzieniegdzie takimi szklanymi czy ceramicznymi,

Walec z zamkniętymi w środku kulkami

Discovering the Hidden Life  – tutorial, jak własnoręcznie zrobić dość skomplikowaną zabawkę: drewniany walec z kulkami w środku, kulki barwione naturalnymi barwnikami. Fantastyczna zabawka, rewelacyjny tutorial! W takim walcu można też zamknąć dzwoneczek.

Zdjęcia pochodzą ze sklepu – Beginning Montessori

W naszym sklepie mamy kategorię Pierwsze zabawki, gdzie znajdziecie szereg produktów dla maluchów.


logo-stopka


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *