Piłka Takane zwana puzzlową

Maria Montessori traktowała zabawę dziecka jak pracę. Uważała ona, że dziecko ma swój własny plan rozwoju i dąży do tego, aby go zrealizować, a opiekunowie powinni mu to umożliwić. Każda „zabawka” powinna czemuś służyć. Bardzo dobrze to zadanie – w przypadku niemowląt – spełniają wszelkie piłki, które można rzucać, turlać, łapać. Ciekawa propozycja dla dziecka to piłka Takane, zwana też puzzlową.

Piłki uczą:

– jakiej siły trzeba użyć, żeby rzucić,

– umiejętności ocenienia własnej siły – jeśli chcemy rzucić daleko lub do celu,

– jak rozstawić ręce, żeby złapać,

– jaki dźwięk wydaje piłka spadająca na różne podłoża,

– tego, że piłka się odbija (ale nie od wszystkiego tak samo)

– sprawczości – to JA rzuciłem tak daleko.

Poza tym, piłka pobudza ciekawość dziecka i wywołuje jego emocje.

Piłki puzzlowe w użyciu
Piłki puzzlowe w użyciu

Dzięki budowy piłki Takane łatwo ją złapać, obrócić w rękach i rzucić, można w niej coś schować i potrząsać, aby to coś wypadło, można ją zgnieść zmieniając nieco jej kształt, no i oczywiście spróbować ugryźć. Piłka powinna być wykonana solidnie i najlepiej z materiałów o różnych fakturach. Można ją kupić (w Polsce jest kilka osób zajmujących się ich szyciem) lub uszyć samemu, w czym powinny pomóc dwa świetne tutoriale:

3 Patchcrafts – sposób zszycia elementów piłki. Piłeczkę można też uszyć w ten sposób, że elementy łączą się ze sobą tylko na zewnątrz, a w środku zostaje sporo miejsca na chowanie różnych niespodzianek. Taką metodą jest uszyta piłeczka na zdjęciu, a tu tutorial – Daily Skein. Pojawiły się także tutoriale na stronach polskich na przykład możecie znaleźć taki u Moje Montessori.

Przykładowa piłka puzzlowa
Przykładowa piłka puzzlowa

Zdjęcia wykonał Camellus.


logo-stopka


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

2 komentarze

  1. Piłka zrobiona! Moją córę jednak bardziej interesowała gdy była jeszcze w częściach ale wierzę, że i ostateczny jej kształt w końcu zaskarbi sobie jej uznanie 🙂

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *