„Naucz mnie samodzielności” Maja Pitamic

Podałam już listę lektur, po które warto sięgnąć, teraz chciałabym napisać coś więcej o większości z nich. Dziś „Naucz mnie samodzielności” Mai Pitamic. Wydana przez Wydawnictwo kropki trzy. Wydawnictwo maleńkie i chyba zakończyło działalność, a książkę coraz trudniej dostać. A szkoda, bo jest to idealna pozycja dla tych, którzy chcą wprowadzić elementy pedagogiki montessoriańskiej do zabaw dziecka, nie wydając przy tym majątku na pomoce.

Książka podzielona jest na 5 rozdziałów:

1. Umiejętności życiowe – u nas ten dział to „umiejętności praktyczne”, spotkałam się też z określeniem „praktyka życia codziennego”. Są to ćwiczenia uczące niezbędnych w codziennym życiu umiejętności: mycia rąk, zębów, zapinania guzików, przenoszenia, nalewania, nawlekania itp. Bardzo mi się podoba pokazanie, że do opanowania tych umiejętności wcale nie są potrzebne drogie ramki z zapięciami, najzupełniej wystarczą przedmioty, które mamy w domu.

2.Rozwój zmysłów – to pomysły na szereg zabaw związanych z doskonaleniem zmysłów, także i tu propozycje wykorzystania rzeczy, które są łatwo dostępne i tanie: papieru ściernego, skrawków materiałów, butelek. Są też gotowe szablony, które można wykorzystać.

3. Rozwój językowy – tu przede wszystkim pochwała wspólnej lektury z dzieckiem, ale też rysowanie liter w soli, rozpoznawanie liter, czytanie wyrazów (szablony), pomysły na budowanie zdań, robienie książeczek i inne zabawy językowe.

4. Umiejętność liczenia – to kilkanaście zabaw matematycznych.

5. Umiejętności naukowe i przyrodnicze – tu znajdziemy pomysły na zabawy z zakresu biologii, geografii. Przyjemne i łatwe do wykonania.

Autorka oferuje również szereg rad, jak korzystać z podręcznika i jak wprowadzać ćwiczenia, aby dawały dziecku satysfakcję. Brakuje tu teorii, co niektórzy uważają za wadę, ja jednak uważam, że dzięki temu z książki może skorzystać każdy rodzic, nie tylko ten zakręcony na Montessori. Wszystko tu jest wyłożone krok po kroku, instrukcje są bardzo przejrzyste, wystarczy przeczytać, przygotować ćwiczenie i już można je zaprezentować dziecku. Polecam wszystkim początkującym i tym, którzy szukają po prostu pomysłów na edukacyjną zabawę z dzieckiem, a także tym, którzy po wejściu do sklepu z materiałami Montessori stwierdzają „Takie ceny? Nie, to nie dla nas.” Otóż, moi drodzy, także dla Was. A ta książka z pewnością Was do tego przekona. Jeśli jednak „siedzicie” już trochę w tej tematyce, to z pewnością znacie wiele blogów, gdzie bez trudu można znaleźć dziesiątki lepszych pomysłów.

Naucz mnie samodzielności
Naucz mnie samodzielności

W naszym sklepie znajdziecie książki: „Zrozumieć Montessori”, „Metoda Montessori w domu”„Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie”.


logo-stopka


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz