Ogródek dla dzieci w domu

Od kilku dni w kalendarzu wiosna, więc ogarnia mnie chęć na prace w ogródku. Szumnie się to u mnie nazywa, bo dysponuję jedną rabatką na trawniku przed oknem. Daje mi to jednak okazję do pójścia i pogrzebania trochę w ziemi. Mieszkamy w bloku, ale i tak jest u nas specyficznie, bo nie wynajmujemy firmy dbającej o zieleń, tylko wszystko robimy sami w ramach relaksu. Jeszcze przed świętami wielkanocnymi większą grupą posprzątaliśmy teren wokół bloku i wyzbieraliśmy śmieci, które po zimie bardzo raziły. Moja rabatka przed oknem nie wymaga w tym roku wielu zabiegów, ponieważ jesienią zasadziłam dużo kwiatów cebulowych i teraz czekam na efekty.

Dla tych, którzy nie mają możliwości uprawy na zewnątrz, proponuję kilka pomysłów, jak zorganizować ogródek dla dzieci w warunkach domowych. Ja w domu zasiałam rzeżuchę i wielkanocny owies, jednak jak zwykle zrobiłam to dosyć późno, toteż zdjęcia są mało efektowne i ich nie zamieszczam. Uprawiać możemy różne rośliny, dzieci najbardziej cieszą te jadalne, bo mogą konsumować efekty swoich starań. Możecie również uprawiać kwiaty lub po prostu zaangażować dzieci do przygotowania roślin do późniejszej rozsady do gruntu lub zorganizować ogródek dla dzieci na balkonie.

Co uprawiać:

Najbardziej popularna jest chyba fasola, bo szybko rośnie. Ja pamiętam z dzieciństwa, że robiłam taki eksperyment na kawałku gazy zawiązanej na słoiku wypełnionym wodą. W okresie świąt wielkanocnych w sklepach pełno jest nasion rzeżuchy czy owsa. Warto także spróbować kupić nasiona na kiełki, które uprawiane w specjalnej kiełkownicy będą super dodatkiem do sałatek. Poniżej kilka inspiracji znalezionych w sieci odnośnie tego, co możemy wykorzystać do eksperymentowania:

Sposoby uprawy:
Materiały do druku:

Jeżeli chcecie pogłębić temat roślin, to poniżej kilka miejsc, gdzie znajdziecie materiały do druku, które Wam w tym pomogą.

Więcej inspiracji znajdziecie na naszym Pinterście na tablicy Uprawa roślin. W trakcie poszukiwań natknęłam się na projekt między-blogowy Mały Przyrodnik organizowany przez Kreatywnym Okiem, gdzie znajdziecie wpisy również o uprawie roślin. Jeżeli macie inne pomysły na ogródek dla dzieci, podzielcie się w komentarzu, chętnie je dołączę do tego wpisu. Znalazłam również grupę na Facebook-u – Mały Ogrodnik, w której dzieci lub ich rodzice mogą publikować posty o swoich działaniach ogrodniczych.


logo-stopka


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

4 komentarze

  1. Jejku czytam Twój post i tak sobie myślę- ilu ja rzeczy nie wiem:) Młoda moja uwielbia roślinki. Będziemy sadzić je na działce jak się ociepli, ale mamy również alternatywę do upraw w domu 🙂

    • Nie pamiętam czy kiedyś uczyłam się tylu nowych rzeczy, jak to ma miejsce teraz przy dziecku 🙂 . My możemy grzebać w ziemi tylko koło bloku tylko Tuśka bardziej od roślin interesuje wykopywanie dżdżownic.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *