W zeszłym tygodniu pisałam o pomysłach na dinozaury. Przy tej okazji chciałam też wspomnieć o książkach, ale wpis się zrobił tak obszerny, że postanowiłam temat podzielić. Zaprezentuję Wam więc dziś książki o dinozaurach, które mamy. Część to stare wydania, ale powinny być bez problemu dostępne w bibliotekach. Pod opisem każdej z książek podałam ilość stron oraz rok wydania. Może wam to pozwoli się zorientować, czy dana pozycja jest dla Was.
Obrazki dla maluchów. Dinozaury
Zaczynam od książki dla najmłodszych, bo to do nich jest kierowana cała seria obrazków dla maluchów. Jak we wszystkich tych książkach, mamy dużo obrazków i po jednym zdaniu podpisu. Książka więc nie oszałamia treścią, ale może zaostrzyć apetyt na więcej wiedzy. Myślę, że nada się dla dwulatka, jeżeli jest zainteresowany tematem. Tusiek długo po nią nie sięgał, a jak odkrył temat dinozaurów, to miał niedosyt i domagał się innych książek.
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 30
Rok wydania: 2013
Pierwsza encyklopedia. Dinozaury
Pierwszą encyklopedię odkryliśmy od części dotyczącej ciała człowieka i tak nam się spodobała, że kupiliśmy kilka kolejnych. Tu też raczej nie poczytamy sobie wiele, głównie to są obrazki z podpisami. Temat jest jednak potraktowany bardziej obszernie i poznamy dzięki tej pozycji więcej gatunków.
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 94
Rok wydania: 2013
Księga dinozaurów i prehistorii
Jest to starsze wydanie serii, którą teraz znajdziecie pod nazwą „Świat w obrazkach”. Książka o dinozaurach wspomina tylko w pierwszej (krótszej) części, głównie skupia się ona na ludziach prehistorycznych. My lubimy książki z tej serii i jak widzicie po jej stanie, korzysta z niej intensywnie już kolejne dziecko.
Wydawnictwo: Paweł Skokowski
Liczba stron: 124
Rok wydania: 2000
Prehistoria nas interesuje
Ta pozycja jest z serii „Ciekawe dlaczego” i zawiera cztery książki, które kiedyś wydawnictwo wydawało pojedynczo. Jak to w książkach wydawnictwa Olesiejuk znajdziemy dużo króciutkich ciekawostek. My czytamy to na raty, bo ciurkiem to nie bardzo się da, no ale to raczej normalne przy książkach encyklopedycznych.
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 32
Rok wydania: 2015
Tajemnice Zwierząt. Prehistoria
To seria mojego dzieciństwa. Pamiętam, jak rodzice zaczęli ją kupować i wszyscy się zachwycaliśmy ilustracjami. Nasz egzemplarz należał do mojego męża, a teraz sięgnął po niego Tusiek. Pewnie będziemy do niej jeszcze wracać, bo zawiera sporo tekstu, a tym samym informacji.
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 52
Rok wydania: 1990
Tajemnice Natury. Dinozaury
To książka pożyczona od siostrzenicy, która etap fascynacji prehistorycznymi jaszczurami ma już za sobą. To jest już trochę poważniej napisana pozycja, która systematyzuje wiedzę o dinozaurach. Tusiek na początku sięgał po nią z lekkimi oporami, bo go przerażał tyranozaur na okładce. Pozycja zdecydowanie dla starszaków.
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 64
Rok wydania: 2000
Odkrycia. Encyklopedia młodych
To kolejne wykopalisko mojego męża, które zabrał od swoich rodziców. To ciekawa gazetka, gdzie ilustracje są uzupełnione fotografiami np. z wykopalisk. Seria obejmowała 120 takich zeszytów (my mamy tylko kilka). Informacje podane są w sposób przystępny, a zarazem udokumentowany. Jest to sposób na uzupełnienie zdobytej już wiedzy.
Wydawnictwo: BGW
Liczba stron: 16
Rok wydania: 1991
Dinozaury i inne gady prehistoryczne
Tę pozycję kupiłam, gdy młody zainteresował się tematem, głównie dlatego, że miałam problem z udzieleniem informacji, jak się który dinozaur nazywa. Okładka obiecywała, że są w niej sportretowane 53 niezwykłe zwierzęta. Jest to kolejna pozycja, która zawiera tylko króciutkie informacje na temat poszczególnych gatunków.
Wydawnictwo: Multico
Liczba stron: 32
Rok wydania: 2011
Podręcznik odkrywcy. Dinozaury
To też jest pozycja kupiona na fali fascynacji tematem. Mamy tu już tylko opisy poszczególnych gatunków z dokładnymi informacjami, typu: nazwa łacińska, grupa, waga, miejsce występowania itp. Do tego jest krótka charakterystyka. Można też tutaj zawrzeć własne notatki i zdjęcia, gdzie się danego dinozaura widziało (oczywiście chodzi o takie miejsca, jak książka, film czy muzeum). Byłabym bardzo zadowolona z tej pozycji, gdyby nie fakt, że pod nazwą łacińską jest podane znaczenie nazwy, a to się powtarza np. na trzech stronach i nijak ma się do opisu. To mnie zraża, bo skoro w takiej rzeczy jest błąd, to nie wiem, czy nie ma go też w innych informacjach.
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 96
Rok wydania: 2014
Na koniec zaprezentuję jeszcze, coś do poczytania, ale nie książkę. Jest to quiz, z którego też dowiemy się sporo ciekawych rzeczy. Jest on jednak zdecydowanie dla starszych dzieci, więc u nas czeka na lepsze czasy.
Jeżeli macie jakieś książki o dinozaurach warte polecenia, to piszcie w komentarzach, chętnie skorzystamy.
Sklep Domowe Montessori zaprasza do sprawdzenia oferty o książkach na temat dinozaurów.
Całkiem spore zestawienie – chociaż moim zdaniem najlepsza książka o dinozaurach (a przeszło nam ich trochę przez ręce), to Dinopedia (tutaj tłumaczę dlaczego – http://www.naszekluski.pl/2015/10/jak-wybierac-encyklopedie-i-leksykony-dla-dzieci/ ) Jeśli zdarza Wam się oglądać bajki, to mogę polecić jeszcze, którą i mi kiedyś polecił ktoś na blogu – Dinopociąg. Nie do końca Montessori, bo jednak zwierzęta są tam uosobione, ale jednak naprawdę dużo można się z niej nauczyć (Ja na przykład znam już dinozaura na każdą literę alfabetu 😉 )
Dinopociąg znamy i żałujemy, że tak mało odcinków jest osiągalnych.
Na playerze widziałam chyba wszystkie
https://uploads.disquscdn.com/images/faf88bda00b4dca3a04e13c46e80c7cdb0d88e202e80010854d8ac628c7f493c.jpg Polecam książkę z wydawnictwa Arkady.
Dla najmłodszych… https://uploads.disquscdn.com/images/91cabcf2eb040e47ffcf5a484611806cdf63baafbe4104d1d64b63c9332233bf.jpg
Kolejna ciekawa książka https://uploads.disquscdn.com/images/f51ff94d7cade9d051bdaa662fe2325af38118044b8a6701d227571ebecd3354.jpg
I taka https://uploads.disquscdn.com/images/7eb4ab4aa35471f2fafdb38a0319a0409870ec4c0ae618ca1a67a66585460a09.jpg …