Książki o dinozaurach

W zeszłym tygodniu pisałam o pomysłach na dinozaury. Przy tej okazji chciałam też wspomnieć o książkach, ale wpis się zrobił tak obszerny, że postanowiłam temat podzielić. Zaprezentuję Wam więc dziś książki o dinozaurach, które mamy. Część to stare wydania, ale powinny być bez problemu dostępne w bibliotekach. Pod opisem każdej z książek podałam ilość stron oraz rok wydania. Może wam to pozwoli się zorientować, czy dana pozycja jest dla Was.

Obrazki dla maluchów. Dinozaury

Zaczynam od książki dla najmłodszych, bo to do nich jest kierowana cała seria obrazków dla maluchów. Jak we wszystkich tych książkach, mamy dużo obrazków i po jednym zdaniu podpisu. Książka więc nie oszałamia treścią, ale może zaostrzyć apetyt na więcej wiedzy. Myślę, że nada się dla dwulatka, jeżeli jest zainteresowany tematem. Tusiek długo po nią nie sięgał, a jak odkrył temat dinozaurów, to miał niedosyt i domagał się innych książek.

Wydawnictwo: Olesiejuk

Liczba stron: 30

Rok wydania: 2013

Obrazki dla maluchów. Dinozaury
Obrazki dla maluchów. Dinozaury
Pierwsza encyklopedia. Dinozaury

Pierwszą encyklopedię odkryliśmy od części dotyczącej ciała człowieka i tak nam się spodobała, że kupiliśmy kilka kolejnych. Tu też raczej nie poczytamy sobie wiele, głównie to są obrazki z podpisami. Temat jest jednak potraktowany bardziej obszernie i poznamy dzięki tej pozycji więcej gatunków.

Wydawnictwo: Wilga

Liczba stron: 94

Rok wydania: 2013

Pierwsza encyklopedia. Dinozaury
Pierwsza encyklopedia. Dinozaury
Księga dinozaurów i prehistorii

Jest to starsze wydanie serii, którą teraz znajdziecie pod nazwą „Świat w obrazkach”. Książka o dinozaurach wspomina tylko w pierwszej (krótszej) części, głównie skupia się ona na ludziach prehistorycznych. My lubimy książki z tej serii i jak widzicie po jej stanie, korzysta z niej intensywnie już kolejne dziecko.

Wydawnictwo: Paweł Skokowski

Liczba stron: 124

Rok wydania: 2000

Księga dinozaurów i prehistorii
Księga dinozaurów i prehistorii
Prehistoria nas interesuje

Ta pozycja jest z serii „Ciekawe dlaczego” i zawiera cztery książki, które kiedyś wydawnictwo wydawało pojedynczo. Jak to w książkach wydawnictwa Olesiejuk znajdziemy dużo króciutkich ciekawostek. My czytamy to na raty, bo ciurkiem to nie bardzo się da, no ale to raczej normalne przy książkach encyklopedycznych.

Wydawnictwo: Olesiejuk

Liczba stron: 32

Rok wydania: 2015

Książka - Prehistoria nas interesuje
Prehistoria nas interesuje
Tajemnice Zwierząt. Prehistoria

To seria mojego dzieciństwa. Pamiętam, jak rodzice zaczęli ją kupować i wszyscy się zachwycaliśmy ilustracjami. Nasz egzemplarz należał do mojego męża, a teraz sięgnął po niego Tusiek. Pewnie będziemy do niej jeszcze wracać, bo zawiera sporo tekstu, a tym samym informacji.

Wydawnictwo: Dolnośląskie

Liczba stron: 52

Rok wydania: 1990

Tajemnice zwierząt. Prehistoria
Tajemnice zwierząt. Prehistoria
Tajemnice Natury. Dinozaury

To książka pożyczona od siostrzenicy, która etap fascynacji prehistorycznymi jaszczurami ma już za sobą. To jest już trochę poważniej napisana pozycja, która systematyzuje wiedzę o dinozaurach. Tusiek na początku sięgał po nią z lekkimi oporami, bo go przerażał tyranozaur na okładce. Pozycja zdecydowanie dla starszaków.

Wydawnictwo: Egmont

Liczba stron: 64

Rok wydania: 2000

Tajemnice natury. Dinozaury
Tajemnice natury. Dinozaury
Odkrycia. Encyklopedia młodych

To kolejne wykopalisko mojego męża, które zabrał od swoich rodziców. To ciekawa gazetka, gdzie ilustracje są uzupełnione fotografiami np. z wykopalisk. Seria obejmowała 120 takich zeszytów (my mamy tylko kilka). Informacje podane są w sposób przystępny, a zarazem udokumentowany. Jest to sposób na uzupełnienie zdobytej już wiedzy.

Wydawnictwo: BGW

Liczba stron: 16

Rok wydania: 1991

Odkrycia. Encyklopedia młodych
Odkrycia. Encyklopedia młodych
Dinozaury i inne gady prehistoryczne

Tę pozycję kupiłam, gdy młody zainteresował się tematem, głównie dlatego, że miałam problem z udzieleniem informacji, jak się który dinozaur nazywa. Okładka obiecywała, że są w niej sportretowane 53 niezwykłe zwierzęta. Jest to kolejna pozycja, która zawiera tylko króciutkie informacje na temat poszczególnych gatunków.

Wydawnictwo: Multico

Liczba stron: 32

Rok wydania: 2011

Książka - Dinozaury i inne gady prehistoryczne
Dinozaury i inne gady prehistoryczne
Podręcznik odkrywcy. Dinozaury

To też jest pozycja kupiona na fali fascynacji tematem. Mamy tu już tylko opisy poszczególnych gatunków z dokładnymi informacjami, typu: nazwa łacińska, grupa, waga, miejsce występowania itp. Do tego jest krótka charakterystyka. Można też tutaj zawrzeć własne notatki i zdjęcia, gdzie się danego dinozaura widziało (oczywiście chodzi o takie miejsca, jak książka, film czy muzeum). Byłabym bardzo zadowolona z tej pozycji, gdyby nie fakt, że pod nazwą łacińską jest podane znaczenie nazwy, a to się powtarza np. na trzech stronach i nijak ma się do opisu. To mnie zraża, bo skoro w takiej rzeczy jest błąd, to nie wiem, czy nie ma go też w innych informacjach.

Wydawnictwo: Jedność

Liczba stron: 96

Rok wydania: 2014

Podręcznik odkrywcy. Dinozaury
Podręcznik odkrywcy. Dinozaury

Na koniec zaprezentuję jeszcze, coś do poczytania, ale nie książkę. Jest to quiz, z którego też dowiemy się sporo ciekawych rzeczy. Jest on jednak zdecydowanie dla starszych dzieci, więc u nas czeka na lepsze czasy.

Kapitan Nauka - quiz o dinozaurach
Kapitan Nauka – quiz o dinozaurach

Jeżeli macie jakieś książki o dinozaurach warte polecenia, to piszcie w komentarzach, chętnie skorzystamy.

Sklep Domowe Montessori zaprasza do sprawdzenia oferty o książkach na temat dinozaurów.Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

7 komentarzy

  1. Całkiem spore zestawienie – chociaż moim zdaniem najlepsza książka o dinozaurach (a przeszło nam ich trochę przez ręce), to Dinopedia (tutaj tłumaczę dlaczego – http://www.naszekluski.pl/2015/10/jak-wybierac-encyklopedie-i-leksykony-dla-dzieci/ ) Jeśli zdarza Wam się oglądać bajki, to mogę polecić jeszcze, którą i mi kiedyś polecił ktoś na blogu – Dinopociąg. Nie do końca Montessori, bo jednak zwierzęta są tam uosobione, ale jednak naprawdę dużo można się z niej nauczyć (Ja na przykład znam już dinozaura na każdą literę alfabetu 😉 )

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *