Książka Montessori Nowoczesne Podejście

Wydana przez wydawnictwo Harmonia Książka Pauli Polk Lillard nosi tytuł „Montessori; nowoczesne podejście; wprowadzenie do metody Montessori dla rodziców i nauczycieli”. Zawarte w tytule słowo „nowoczesne” może być nieco mylące, ponieważ pierwsze wydanie książki miało miejsce w roku 1972.

Osobiście uważam, że współczesne problemy, z jakimi musimy się mierzyć jako rodzice i nauczyciele pracujący w duchu Montessori, są zupełnie inne i pod wieloma względami znacznie trudniejsze. Jednak istota pedagogiki Montessori pozostaje niezmienna, a dzięki tej książce możemy inspirować się jej odkryciami także dziś, ponieważ autorka w bardzo zrozumiały sposób wprowadza nas w tajniki tej metody.

"Montessori. Nowoczesne podejście" z drobiazgami
„Montessori. Nowoczesne podejście” z drobiazgami

W książce przybliżona zostaje postać włoskiej lekarki i to jak poprzez uważną obserwację pracujących dzieci dochodziła do wniosków, które tak zachwyciły liczne pokolenia pedagogów, ale też zmieniły nasz sposób myślenia o sposobie, w jaki dziecko się uczy. Szczególne miejsce (któremu został poświęcony osobny rozdział) w trakcie tej nauki mają rodzice, dlatego też uważam, że książka może być szczególnie inspirująca dla rodziców, którzy próbują stworzyć swoim dzieciom należną im edukacyjną przestrzeń. Ostatni rozdział to pomoc w szukaniu odpowiedzi na pytanie „Dlaczego Montessori dziś?”, które nadal pozostaje aktualne i które stawiają sobie rodzice decydujący się na „domowe Montessori” lub wysyłający dzieci do placówki pracującej takimi metodami.

"Montessori. Nowoczesne podejście" z zakładką
„Montessori. Nowoczesne podejście” z zakładką

Jeśli więc nie zawsze jesteście w stanie znaleźć argumenty przekonujące Wasze otoczenie o słuszności takiej decyzji, to choćby tylko z tego powodu warto sięgnąć po książkę Lillard. Sama autorka pisze też o swoich pierwszych wątpliwościach i własnej drodze do tego, aby stać się nauczycielem Montessori. Z kolei dla osób dobrze zaznajomionych z tematem i pracujących tą metodą, pozycja ta może stać się odświeżającym przypomnieniem, dlaczego pewne rzeczy muszą dziać się w taki, a nie inny sposób i do czego należy przykładać szczególną wagę.

Książka „Montessori Nowoczesne podejście” jest już dostępna w naszym sklepie.