Montessori od początku – książka idealna na start

Dzieciństwo naszych dzieci trwa tak krótko i jest tak intensywnym okresem w naszym życiu, że dopiero po czasie dociera do nas, że w tym okresie koncentrowaliśmy się zbyt często nie na tym, co trzeba. Bycie rodzicem, to nie tylko opieka fizyczna nad maluchem – choć to właśnie ona zajmuje nas najbardziej, szczególnie w najwcześniejszym okresie rozwoju dziecka. To przede wszystkim takie kształtowanie otoczenia, aby dziecko mogło w nim zdrowo i bezpiecznie się rozwijać w optymalny dla siebie sposób. To takie postępowanie z dzieckiem, aby widziało w nas przewodnika, za którym warto podążać, z jednoczesnym zachowaniem relacji opartej na wzajemnej miłości i szacunku.

W książce „Montessori od początku; Dziecko w domu – od narodzin do wieku trzech lat” znajdziecie mnóstwo interesujących informacji na temat właśnie takiego wychowania najmłodszych dzieci. Książkę napisały dwie doświadczone matki i nauczycielki pracujące metodą Montessori: Paula Polk Lillard i Lynn Lillard Jessen. Dzielą się w niej swoim bogatym doświadczeniem i wieloma przemyśleniami na temat tego, jak za dzieckiem podążać w myśl Montessori we współczesnym świecie.

"Montessori od początku"
„Montessori od początku”

Książka rozpoczyna się osią czasu przedstawiającą rozwój dziecka. Naniesiono na nią kolejne etapy rozwoju dziecka w ciągu pierwszych lat życia, narysowano pomoce, które powinny się w jego otoczeniu znaleźć. Podano też informacje dotyczące tego jak rozwija się sprawność dłoni i co ten rozwój szczególnie stymuluje.

Jeśli znacie dzieło Marii Montessori, to informacje zawarte we „Wstępie” nie będą niczym nowym – w tym miejscu autorki przybliżają jej pracę. Kolejne rozdziały to wskazówki na temat tego, jak przygotować pokój dla noworodka, jak kształtować przestrzeń, aby jego zmysły mogły się swobodnie rozwijać, jakie „prace” i zadania mu proponować. Znajdziecie w nich zarówno informacje ogólne dotyczące rozwoju zdrowego dziecka, jak i konkretne wskazówki, kiedy w i którym momencie dziecko może być gotowe na nowe doświadczenia.

"Montessori od początku" z zakładką
„Montessori od początku” z zakładką

Jeśli szukacie w tej książce mnóstwa łatwych, uproszczonych „złotych rad”, okraszonych kolorowymi ilustracjami przeznaczonych dla początkującego rodzica – to ich nie znajdziecie. Książka wydana przez Grupę Wydawniczą Harmonia to pozycja, która wymaga uważnego i refleksyjnego czytania. Zmusza do przemyślenia i zweryfikowania tego wszystkiego, co wiemy na temat wychowania dziecka od narodzin do trzeciego roku życia. Wymaga wewnętrznej gotowości na zmiany i otwartości na głoszone w niej idee. Mimo to nie wyobrażam sobie lepszego prezentu dla młodych rodziców i szczerze żałuję, że nie mogłam tej książki przeczytać zanim narodziły się moje dzieci.

Książka „Montessori od początku” jest już dostępna w naszym sklepie.