Co lata, jeździ i pływa

Dziś będzie krótki wpis, ale z dużym pakietem różnorakich materiałów. Ponieważ syn jest zafascynowany ostatnio samolotami to postanowiłam przygotować trochę materiałów w oparciu o różne środki transportu, chociaż nie wiem, czy nie czeka mnie zgłębianie tematów różnych modeli samolotów. Na początek miały być tylko sylaby, ale się rozpędziłam i powstał pakiet „co lata, jeździ i pływa”.

Kategoryzacja

Pierwsze zadanie polegało na ustawieniu modeli różnych pojazdów ze względu na to, gdzie się one przemieszczają. W tym celu przygotowałam trzy arkusze pianki, w kolorach błękitnym (niebo), brązowym (ląd) i granatowym (woda). Widziałam także gotowe uszyte maty, które można do takiego zadania użyć, ale ja szyć nie umiem, więc skorzystaliśmy z takiej właśnie prowizorki. Niestety okazało się, że mamy straszną bidę w pojazdach pływających. Ale można do takiej kategoryzacji wykorzystać po prostu karty.

Kategoryzacja
Kategoryzacja
Karty rozwijające słownictwo

Przygotowałam w sumie 30 kart, po 10 z każdej kategorii, z różnymi pojazdami, które umieściłam w pojemniku. W zależności od umiejętności dziecka wybieramy liczbę kart, z którymi będziemy pracować. Na początek można wybierać trzy i przeprowadzać dla nich lekcje trójstopniową. Karty te służą głównie do rozwoju słownictwa, ale można ich użyć także do wspomnianej powyżej kategoryzacji, tworzenia zbiorów itp.czy też nimi grać np. w memo.

Sylaby

W tym przypadku trochę się napracowałam, aby krajobraz obejmujący trzy różne miejsca wpasować w odpowiedni rozmiar kartek. W efekcie wydrukowałam go na 4 stronach A4, zalaminowałam, przycięłam wewnętrzne krawędzie i złożyłam razem (można je także po prostu skleić). Na obrazek naniosłam pola z sylabami. Do tego są małe kartoniki z różnymi środkami transportu, umieszczone w miseczce, z odpowiednimi sylabami. Plansze i sylaby udostępniam w dokumencie Word, więc możecie go edytować i wstawiać te sylaby, nad którymi właśnie pracujecie.

Przeliczanie

Ostatnie zadanie jest związane z matematyką. Przygotowałam 10 kartoników. Na każdym jest widoczna różna liczba pojazdów, a zielone pole jest miejsce, gdzie dziecko ma za zadanie ułożyć odpowiednią liczbę żetonów.

Wszystkie wymienione materiały są dostępne po zapisaniu się na newsletter. Życzę Wam udanej pracy z dziećmi.Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *