Belki numeryczne – Zrób To Sam

Belki numeryczne to kolejna pomoc Montessori, którą postanowiłam opisać pod kątem tego w jaki sposób wykonać ją samodzielnie w domu. Wykonanie jej jest bardzo zbliżone do tego, co opisałam już przy czerwonych belkach. Przy okazji robienia czerwonych belek zakupiłam więcej materiału, niestety jak to w życiu często bywa, brakło mi czasu na ich przygotowanie, dlatego na zdjęciach zobaczycie belki przygotowane przez moją siostrę.

Czerwone belki miały za zadanie zaznajomić dziecko z pojęciami długi-krótki itd. natomiast belki numeryczne pozwalają zrozumieć pojęcie liczby zarówno w aspekcie ilościowym jak i jakościowym, i porządkowym. Do tej pomocy powinny też być przygotowane kartoniki z liczbami od 1 do 10. Spotkać można się także z mniejszą wersją tych klocków, która pozwala na sprawniejsze ich przemieszczanie. Odnośnie tego, jakie zadania jeszcze spełniają belki i jak z nimi pracować, powstanie osobny wpis w ramach Vademecum.

Potrzebne materiały i narzędzia:
  • 5,5 m (+trochę zapasu) listewki o przekroju kwadratu
  • Czerwona farba
  • Niebieska farba
  • Piłkę do drewna
  • Papier ścierny
  • Pędzel lub wałek
  • Taśma papierowa lub inna
  • Imadło lub zacisk
Wykonanie:

Listwę należy pociąć na kawałki od 10 cm do 1 m, każdy kolejny dłuższy o 10 cm. Po przycięciu warto sprawdzić, czy listwa jest dobrze przycięta, to jest czy listewki o długości 90 cm i 10 cm złożone razem, są tej samej długości, co listewka 1 metrowa. Następnie należy oczyścić krawędzie papierem ściernym. Okleić taśmą w odpowiednich miejscach, dobrze widać to w tym tutorialu – A Handmade Childhood. Pomalować czerwoną farbą. Można przetrzeć jeszcze raz drobnym papierem, aby usunąć włókna, które podniosły się w trakcie malowania i pomalować powtórnie. Zostawić do wyschnięcia. Muszą być dobrze wyschnięte, tak aby przyklejenie taśmy na częściach już pomalowanych nie uszkodziło nam farby. Obkleić taśmą jeszcze raz i tym razem pomalować na niebiesko.

Gotowe belki numeryczne
Gotowe belki numeryczne
tutoriale i inspiracje:

Tradycyjnie zapraszam do przeglądu, w celu szukania inspiracji, na moją tablicę na Pintereście – Belki numeryczne.


logo-stopka


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *