Transferowanie

Transferowanie – taki zwrot brzmi bardzo poważnie, natomiast najprościej można to wytłumaczyć w ten sposób: uczymy dziecko umiejętności, dzięki której będzie umiało sobie posłodzić herbatę. I to bez rozsypywania cukru! Brzmi banalnie? To teraz zastanówcie się, ile razy w ciągu dnia przenosicie coś z jednego naczynia do drugiego, czyli właśnie transferujecie.

Posłodzenie sobie herbaty jest dobrym przykładem, jest nim też dolewanie mleka do kawy, wkładanie składników zupy do garnka, nakładanie pasty do zębów, czy zapakowanie zakupów do siatki. Gdy sama się nad tym zastanowiłam, zrozumiałam, jak wiele takich czynności wykonujemy i to zupełnie automatycznie, nie zastanawiając się nad tym, że kiedyś musieliśmy opanować te rzeczy i wymagały od nas czasem wielu prób. Dlatego warto wspomóc dzieci w opanowaniu tej jakże potrzebnej w życiu umiejętności, zwłaszcza w zakresie przenoszenia rzeczy, które wymagają precyzji np. sypkich czy płynnych.

Czynność tę można dodatkowo uatrakcyjnić i połączyć z sortowaniem (np. po kolorach), odsiewaniem, wyławianiem. Przeglądając pomysły, w trakcie pisania tego wpisu, często natykałam się na ujęcie danej czynności w jakiś dodatkowe ramy. Na przykład przesypywanie może być połączone z tematem świąt czy pór roku. Wystarczy tylko użyć odpowiednich elementów, choćby liści lub gwiazdek. Wszystkie te ćwiczenia są gimnastyką dla palców, ponieważ pozwalają opanować różne chwyty, warto więc przy tej aktywności korzystać z różnych narzędzi. Na przykład do transferowania produktów sypkich możemy zaproponować użycie: łyżki, szczypiec (różnego rodzaju, czyli może to być nabierak szczypcowy, szczypce do ogórków czy klamerka do bielizny), miarki, szufelki, dzbanuszka, pałeczek chińskich itp. Ponadto są to aktywności, które pozwalają dziecku być samodzielnym, a przecież właśnie o to nam chodzi :).

Zapraszamy do sklepu do zapoznania się z ofertą w kategorii transferowanie.

transferowanie

Oczywiście jest to tylko ułamek tego, co potrafią wymyślić rodzice, więcej inspiracji znajdziecie na naszej tablicy Transferowanie. Powyżej pokazałam inspiracje dotyczące transferowania produktów suchych. Dla przelewania wody przygotowałam osobne zestawienie. Jak zobaczycie transferowanie wody, to nie tylko przelewanie, ale również odmierzanie precyzyjne kropli, czy wyciskanie gąbki.

Przelewanie

Gdy mój syn miał około 1,5 roku, hitem było przesypywanie fasoli. Zachęcam do podzielenia się swoimi pomysłami.

Transferowanie fasoli
Transferowanie fasoli

logo-stopka


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Jeden komentarz

  1. u nas hitem sa takie rzeczy 🙂 pudla wypelnione czyms (pestki slonecznika, ryz, piasek, zwirek, suszone owoce jarzebiny, …) + narzedzia (lyzki, pojemniczki, lejki, rolki po papierze, …). uwielbiaja to wszystkie dzieci, ktore sie u nas pojawia: od 1,5 roku do 6 lat 🙂 zapraszam na moj profil na FB: Malgorzata p-f

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *