Topponcino – od pierwszych dni dziecka

Montessori, noworodki i topponcino

Karmienie piersią i karmienie na żądanie, przytulanie dziecka, śpiewanie mu i takie aranżowanie otoczenia, aby mogło się uczyć i rozwijać, stoliki i krzesła dostosowane do wzrostu dzieci, traktowanie nawet najmłodszych z szacunkiem – dla nas takie oczywiste, wcale nie było takie w czasach, gdy Maria Montessori rozpoczęła swoją pracę z dziećmi. To ona była jedną z tych osób, które próbowały zmienić stosunek świata dorosłych do małych dzieci i sprawić, żeby dostrzegli w nich osoby godne szacunku i to od dnia narodzin.

Topponcino autorstwa Sharmiladabare
Topponcino autorstwa Sharmiladabare

Dziecko powinno przebywać z matką od pierwszych chwil po porodzie, ale żeby łatwiej było je przenosić, aby nie musiało się stykać z szorstkim (i może niekoniecznie czystym) ubraniem biorących go na ręce ludzi, aby czuło się jakby nadal było w łonie matki – powstało topponcino. Jest to miękki, niewielki materacyk, nieco przypominający popularny u nas rożek, ale nie do końca, bo jego rolą nie jest owinięcie i unieruchomienie dziecka, a tylko stworzenie dla niego miękkiego i przytulnego gniazdka. Wykonane jest z bawełny lub wełny i ma kształt elipsy. Powinno być wykonane z tkaniny w jednolitym, spokojnym kolorze, bez wzorów. Otaczające go koronki nie mogą być przesadnie ozdobne, aby topponcino nie straciło swej funkcjonalności.

Topponcino jest miękkie i wygodne, aby dziecko czuło się komfortowo. Jeśli mama używa go często, wówczas tkanina nabiera jej zapachu, co sprawia, że dziecko czuje się w nim bezpiecznie. Układanie na nim i podnoszenie dziecka sprawia, że rodzice czują się pewniej, pozwala to też na przeniesienie malucha z jednego miejsca w inne bez budzenia go. Topponcino przydaje się w czasie karmienia, snu, zabawy – jest idealne w pierwszych miesiącach życia.

Dlaczego jest lepsze od rożka? Przecież pełni w zasadzie tę samą rolę co on? Topponcino ma owalny kształt i jest stosunkowo nieduże, więc nie ma problemu z nadmiarową tkaniną, gdy bierze się dziecko na ręce, aby je przytulić czy nakarmić. Idealnie mieści się w koszyku czy wózku – izoluje dziecko i zapewnia mu ciepło, ale nie przykrywa go.

Uszycie tego nie jest trudne, a pomysły jak to zrobić, można znaleźć tutaj:

Voila Montessori – instrukcja szycia w pdf-ie po angielsku

The Full Montessori – instrukcja po angielsku

Rides With Christ – jeszcze jedna instrukcja po angielsku

Le Coin Montessori – tym razem instrukcja po francusku

Yumi Asakura – instrukcja w języku japońskim, ale zdjęcia ładnie pokazują o co chodzi

Topponcino obszycie
Topponcino obszycie

Zdjęcia za zgodą Sharm’s Outlet (sharmiladabare.blogspot.com).


logo-stopka


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *