Szorstkie cyfry, co to jest i jak wykonać taką pomoc samemu w domu? Szorstkie cyfry zwane są też cyframi dotykowymi i mają na celu zapoznanie dziecka z symbolem graficznym, pozwalają na powiązanie nazwy liczebnika z symbolem i wprowadza się je jako ćwiczenie poprzedzające pisanie cyfr. To tyle w telegraficznym skrócie, więcej na ten temat postaram się napisać w przyszłym tygodniu w dziale Vademecum, teraz jednak chciałabym skupić się na opisie DIY, czyli jak wykonać pomoc samodzielnie.
Do wykonania naszych cyfr użyliśmy:
- Cienkiej tektury, tabliczki z niej zostały przycięte do wielkości 10×15 cm
- Zielonego kartonu, przyciętego jak wyżej
- Żółtego, drobnoziarnistego papieru ściernego (papier jest szerokości 12 cm, wystarczy go kupić ok 60 cm (to jest minimum, więc lepiej kupić trochę więcej)
- Szablonu z cyframi, pisanego czcionką Elementarz Dwa (plik z szablonem do pobrania)
- Kleju do papieru i Magic
- Ostrych nożyczek
- Małych nożyczek do paznokci
- Nożyka z wysuwanym ostrzem
- Ołówka i linijki
Zaczynamy od przycięcia sobie tektury i kartonu. Tabliczek i kartoników ma być 10 w wymiarach 10×15 cm. Przyklejamy karton do tektury. Tu moja uwaga, przyklejenie spowodowało, że tabliczki się lekko wygięły, więc zamiast tego można użyć deseczek, sklejki lub innego tworzywa, które się nie odkształci. Następnie drukujemy szablon i wycinamy cyfry (od 0 do 9), przyklejamy je na papierze ściernym od „lewej” strony, tak aby stanowiły szablon do wycinania. Potem wycinamy cyfry w papierze ściernym. To są dwa trudne etapy, wycięcie dwukrotne cyfr, wymaga precyzji i ręka boli. Potem zostaje nam już tylko przyklejenie cyfr do przygotowanych tabliczek. I gotowe!
Formuła tego bloga, jest taka, aby nie tylko dzielić się tym, co sami przygotowujemy, ale głównie agregować pomysły rozproszone w sieci, dlatego poniżej kilka linków o tym, jak to robią inni, na początek standardowe wykonanie, czyli przy użyciu papieru ściernego.
Inspiracje:
Urozmaicenie, w postaci dodania większej deseczki i możliwości dodawania odpowiedniej liczby kołków:
I jeszcze dwa trochę odmienne pomysły
- Rainbow Play House – duże drewniane cyfry, z przyklejonym na wierzchu piaskiem
- Our Montessori Home – cyfry wykonane z filcu
Tak, jak pisałam wcześniej, szablon z cyframi można pobrać. Plik jest dostępny dla osób zapisanych na Newsletter!