Pudełko z kulą

Pudełko z kulą, czyli „permanence object box”. Występuje w dwóch wersjach: pudełko z tacką i pudełko z szufladką. Te pudełka z różnymi kształtami, które można obejrzeć w sklepach, nazywają się „imbucare box with…” Dziś chciałabym skupić się zatem tylko na pudełku z kulą. W obu wersjach.

Zabawka ma na celu ułatwienie dziecku zrozumienie stałości obiektu.

Między 4 a 8 miesiącem dzieci potrafią znaleźć przedmiot, który jest częściowo ukryty. Jeżeli jest ukryty całkowicie, dziecko nie będzie go szukać. Maluch podejmuje celowe działania i wielokrotnie powtarza te same czynności.

Między 8 a 12 miesiącem dziecko potrafi odkryć ukryty przedmiot, ale pod warunkiem, że widzi, jak on zostaje ukryty.

Tak stanowi teoria Piageta, ale dość pobieżny przegląd współczesnej literatury podważa zasadność takiego twierdzenia. Są badania, które dowodzą, że już dzieci 5-o miesięczne dzieci pojmują, że to, czego nie widać, istnieje nadal. Można o tym poczytać na przykład tutaj (pdf).

Dlatego ja uważam, że najlepszym momentem, w którym zaprezentujemy dziecku pudełko z kulą powinien być ten, kiedy dziecko stabilnie i samodzielnie siedzi oraz wykazuje zainteresowanie materiałem.

Gotowa pomoc kosztuje różnie, jej cena waha się od 70-80 złotych do 270 (!). Można zatem próbować wykonać ją samemu.

Inspiracje:

Najprostszy sposób, to pudełko bez jednej ścianki, z otworem na piłkę u góry. Wrzucona piłeczka sama wyleci. Takie rozwiązanie można obejrzeć tutaj – Skacząc w kałużach.

Duże i solidne pudło wykonane z kartonu i dość szczegółowy tutorial – Jack In CT.

Tutaj (Rosalie’s Ideas) jest bardzo interesujące zdjęcie, które może stać się inspiracją do wykonania takiego pudełka: taca, odpowiednio w nie wpasowane pudełko i kilka narzędzi – więcej nie trzeba.

A tu widać (My Child Diary), że taca wcale nie musi być super dopasowana. Widać też, że wybierając piłeczkę, należy wziąć taką i takiej wielkości, aby nie groziła zadławieniem się dziecka. W kilku miejscach widzę, że piłeczki są z ażurowego plastiku – chyba również ze względu na bezpieczeństwo dziecka.

Tu jeden z niewielu pomysłów na pudełko z szufladką – Nounou Paradis.

Zdjęcia za zgodą Topic.


logo-stopka


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *