Metoda Montessori na cztery pory roku – recenzja

„Metoda Montessori na cztery pory roku” Brigitte Ekert to kolejna książkowa propozycja dla rodziców, którzy pragną wpleść elementy pedagogiki Marii Montessori do swoich zabaw z dzieckiem.

Jak już sam tytuł sugeruje, książka jest podzielona na cztery części odpowiadające kolejnym porom roku, a proponowane ćwiczenia nawiązują do zmian zachodzących w przyrodzie, ale także świąt. Każda część jest zaznaczona odpowiednimi kolorami, dzięki czemu nawet bez zakładek łatwo znaleźć szukany rozdział.

Metoda Montessori na cztery pory roku - książka
Metoda Montessori na cztery pory roku

W części wstępnej autorka przybliża czytelnikom postać włoskiej lekarki, wyjaśnia czym są okresy wrażliwości i jak korzystać z książki, bowiem każda z 70 proponowanych zabaw zawiera:

– tytuł,

– informacje o powiązaniu danej zabawy z klasycznymi materiałami montessoriańskimi,

– cel ćwiczenia,

– spis potrzebnych materiałów,

– instrukcję, czyli sposób prezentacji aktywności, przebieg ćwiczenia (gdy składa się ono z kilku etapów) lub po prostu sposób wykonania.

Każda część kończy się ciekawą propozycją: jogą dla dzieci i przepisem. Wprowadzenie kilku ćwiczeń oddechowych i rozciągających, zakorzenionych w praktyce jogi, to ciekawy pomysł na spędzenie z dzieckiem czasu w sposób aktywny. Pozwala to także na wyciszenie emocji. Z kolei gotowanie to świetny sposób na uczenie dziecka wielu nowych, niezbędnych w codziennym życiu umiejętności praktycznych.

Przykład z książki
Przykład z książki

Dla kogoś, kto przeczytał książki autorstwa samej Marii Montessori, ma za sobą kurs, czy po prostu „siedzi” w temacie, ta pozycja nie będzie zbyt wartościowa. Dziesiątki takich zabaw można znaleźć na blogach z „Montessori” w nazwie, choć nie tylko, bo wiele proponowanych tu zabaw, to zwykłe edukacyjne i plastyczne aktywności, których w sieci znajdziemy tysiące. Jednak jeśli ktoś szuka książki, która urozmaici zabawy z dzieckiem i pozwoli zrozumieć ich głębszy sens oraz cel, to ta pozycja spełni swoje zadanie: jest napisana w sposób, który pozwala szybko zgromadzić potrzebne przedmioty, zorganizować miejsce pracy, ale też zrozumieć, że „zabawa” to praca dziecka i nie należy jej bagatelizować czy umniejszać.

Książkę kupicie w naszym sklepie – tutaj.