Kolorowe tabliczki Montessori – Zrób To Sam

Kolorowe tabliczki, szczególnie zestaw III są tym, co chyba budzi największe emocje u rodziców zajmujących się domowym wyrobem pomocy Montessori. Nic w tym dziwnego. Jest jakieś piękno i harmonia w pudełku pełnym kolorów, a układanie ich i stopniowanie odcieni uspokaja i sprzyja skupieniu.

Pewnie dlatego rodzice z taką chęcią zajmują się wytworzeniem właśnie tej pomocy, a największym powodzeniem cieszy się zestaw III, czyli 63 tabliczki w różnych odcieniach.

Opis materiału i praca z nim już wkrótce, a dziś szereg pomysłów, jak to zrobić – ZróbToSam czyli DIY 🙂

Tutoriale:

Wczesna Edukacja Antka i Kuby – tu znajdziecie rozważania na temat tego, czy lepiej kupić, czy zrobić oraz pomysł na wykonanie tabliczek z zeszytu papierów kolorowych. Również te tabliczki zostały wykonane z kolorowego papieru – Desert Crafter.

Papier można też zadrukować i zabezpieczyć taśmą lub folią do laminowania. Na stronie Montessori En Casa znajdziecie fantastyczny tutorial, który pozwala na wykonanie naprawdę dobrej jakości pomocy. Wykorzystano papier, a po zalaminowaniu go wycięto białe brzegi-uchwyty z białej pianki (dekoracyjnej, EVA). Na tej stronie – Montessori Album znajdziecie pdf-y pozwalające na zrobienie 3 zestawów tabliczek. Tu z kolei (Laugh Love Create) tabliczki wykonane z wzorników farb – pomysł świetny, ale mi nie udało się zdobyć takich wzorników (mimo, że pisałam do producentów), może Wy będziecie mieli więcej szczęścia, jeśli zdecydujecie się na ten sposób. Te tabliczki to po prostu zalaminowane kawałki papieru – Counting Coconuts. Zwróćcie jednak uwagę na to, że wycinając zostawiamy przezroczyste brzegi. Natomiast te tabliczki po zalaminowaniu mają zrobione krawędzie z listwy, którą łatwo kupić w sklepie budowlanym – Teacher Weena. A tu tabliczki, których brzegi zostały wykonane z patyczków „do lodów” – Pinterest.

Jeśli chcecie mieć trwalsze tabliczki, wykonajcie je z drewna lub sklejki. Tu (The Montessori Bug) widać dość grube deseczki. Na stronie Imagine Our Life przedstawiono krok po kroku, jak wykonać tabliczki z balsy – można kupić arkusz balsy i bez trudu pociąć ostrym nożem, a następnie pomalować. Na blogu A Handmade Childhood sposób na wykonanie tabliczek z deseczek, jednak nie malowanych, ale oklejanych papierem.

Na koniec inspiracja – tabliczki zrobione z nawiniętych włóczek.

Tabliczki-nie-tabliczki

Niby stopniowanie odcieni, ale to już nie jest materiał Montessori. Jeżeli podchodzicie do tematu na luzie, to na pewno spodobają się Wam te pomysły:

Kolorowe klocki – Handmade Charlotte

Dobieranie klamerek do kartek – Tinkerbean

Kolorowe tabliczki Montessori produkcji Gadżetomamy
Kolorowe tabliczki Montessori

Zdjęcia za zgodą Gadżetomama.


logo-stopka


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

4 komentarze

  1. Cześć,
    mogłabyś podać konkretny link do pdf, o których napisałaś tutaj
    Na tej stronie – Montessori Album znajdziecie pdf-y pozwalające na zrobienie 3 zestawów tabliczek.
    Niestety nie mogę ich namierzyć

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *