Bożonarodzeniowe atrybuty – trójdzielne karty do druku!

Bożonarodzeniowe atrybuty, to takie elementy (przedmioty, symbole, zwyczaje), które nierozerwalnie kojarzą się ze świętami. Część z nich ma swoje początki w czasach pogańskich, inne powstały pod wpływem innych kultur czy religii. Są takie tradycje świątecznie, które występują w całym chrześcijańskim świecie lub takie, które kultywowane są tylko przez jedną rodzinę. Myślę, że warto zapoznać dzieci z tymi informacjami w ramach ogólnej wiedzy o świecie. Aby łatwiej było to zrobić, przygotowałam dla Was gotowe do druku karty.

Problemy

Przy ich przygotowywaniu natknęłam się na dwa problemy. Pierwszy to kwestia zdjęć. Ponieważ bardzo poważnie podchodzę to sprawy i praw autorskich, to wszystkie zdjęcia wykorzystane w kartach mają licencję CC0, czyli zostały udostępnione w domenie publicznej lub w ramach licencji CC-BY, czyli wymagają podania licencji i/lub autora. Ilość takich zdjęć jest jednak ograniczona, więc nie wszystkie oczywiste atrybuty świąteczne się na kartach znalazły.

Drugi problem, to kwestia rozmiaru kart, a raczej ich wydruku. Niestety mam problem z wydrukiem dwóch kart o rozmiarach 14 cm x 14 cm na jednej stronie. Opanowałam to w przypadku swojej drukarki (szczegóły na ten temat znajdziecie na dole wpisu), nie ręczę jednak, że tak to będzie wyglądać na innym sprzęcie. Dlatego powstała wersja ograniczająca ten problem tj. jedna karta na jednej stronie. Mam też opcję dla tych, którym nie zależy tak bardzo na rozmiarze, a woleliby oszczędzić papier i folię do laminowania.

Jeżeli ktoś z was chciałby się podzielić swoimi zdjęciami (udostępnić je w domenie publicznej), to chętnie przygotuję kolejny zestaw kart. Poszukuję w pierwszej kolejności następujących zdjęć: moczka, kapusta z grzybami lub kapusta z grochem, postnica, siemieniotka, dzionie rakowskie. Możecie również zgłaszać swoje propozycje tego, co wam się kojarzy ze świętami.

Pliki do pobrania w 2 wariantach dostępne po zapisaniu na newsletter.

Mam nadzieję, że spodobały się Wam moje pierwsze karty, zgłaszajcie ewentualne uwagi i dajcie znać, czy chcecie więcej 🙂


logo-stopka


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

7 komentarzy

  1. Przygotowanie tak wielu kart kosztowało pewnie sporo czasu tym bardziej dziękuję za ich udostępnienie i zabieram się za produkcję 🙂

  2. Cieszę się, że Wam się karty podobają. Dajcie znać, czy macie problemy z drukowaniem, będę wtedy wiedziała na przyszłość czy trzeba coś poprawić.

    • Po zapisie powinna była Pani otrzymać namiary na stronę, gdzie mieszczą się bonusy oraz hasło. Staram się również na bieżąco w newsletterach przypominać o tych danych. Ostatnie takie info, było wysyłane w newsletterze z 9 grudnia.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *