W podróż dookoła świata z „Biblioteczką Montessori”

Kolejna pozycja ze znanej już serii „Biblioteczka Montessori”

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam mapy Montessori – zachwyciłam się nimi: kolorowe puzzle pozwalające poznać kształt, wielkość i położenie państw, mapy z flagami i czarno-białe konturówki. Przypominały mi własne dzieciństwo, kiedy siedziałam nad encyklopedią i oglądałam umieszczone w niej flagi zastanawiając się nad tym, jakie historie za nimi się kryją i wędrując palcem po świecie. Jednak taka mapa to naprawdę poważny wydatek, dlatego z moimi dziećmi robiłam własną wersję mapy z flagami: flagi mocowaliśmy na szpilkach, które wbijaliśmy w mapę przyklejoną do korkowej podstawki. Było to dość pracochłonne zajęcie. W przypadku starszych dzieci ma to jeszcze taki sens, że samo przygotowanie flag i ich opisów (znalezienie, wybranie i uporządkowanie informacji) ma walor edukacyjny. Jednak nie jest to zadanie dla młodszych dzieci – one potrzebują gotowego materiału, wykonanego ze starannością i precyzją.

Puzzle, 50 flag i dużo okazji do zdobywania wiedzy

Tu z pomocą po raz kolejny przychodzi nam pozycja z serii „Biblioteczka Montessori”: „Flagi świata”. Składa się na nią mapa świata, 50 flag oraz książeczki, w której znajdziemy informacje na temat historii i symboliki poszczególnych flag. Mapa świata wykonana jest z 8 naprawdę grubych puzzli z przygotowanymi otworami. Puzzle po złożeniu dają mapę o rozmiarze 58×36cm. Flagi umocowane są na drewnianych patyczkach, a ich osadzanie w mapie to także okazja do ćwiczenia motoryki małej. Całość wykonana jest solidnie, a dzięki temu, że mapa składa się z puzzli, wszystko mieści się w pudełku. Pozwala to na uporządkowanie przestrzeni wokół dziecka, ale kolorowe pudełko z wypukłym nadrukiem zachęca też do sięgania po pomoc, która leży na półce.

Klika minusów

Kontynenty na mapie mają umowne kolory (kolorystyka zaproponowana przez Montessori), które pojawiły się już w innych pozycjach z tej serii. W oryginale kontynenty nie mają kolorów, są jednolite, widać natomiast podział na państwa. Czy to rozwiązanie jest lepsze, pozostaje sprawą dyskusyjną, warto natomiast zwrócić uwagę, że w tej pomocy na kontynencie Antarktyda pojawił się napis Antarktyka. Takie pojęcie istnieje – Antarktyka to kontynent Antarktyda oraz otaczające go wody Oceanu Południowego wraz z wszystkim leżącymi na nim wyspami. W tym kontekście podpis jest mylący. Z kolei na Ameryce Południowej pojawia się napis „PoludnioNa”. Także w książeczce jest błąd w druku – flaga Senegalu ma zmienione kolory. Mimo tych edytorskich błędów „Flagi świata” to wspaniała pomoc, która może stać się początkiem geograficznej przygody naszego dziecka.

Tę pozycję możecie nabyć w naszym sklepie – serdecznie zapraszamy!

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *